torek, 19. junij 2012

Najboljši anti-aging nasveti: pet stvari, ki vas starajo in kaj lahko storite, da jih ustavite


Prezgodnje staranjekot tudi pojav gub in gubic je lahko zmnožek številnih okoljskih dejavnikov in/ali navad. Berite dalje in spoznajte najboljše anti-aging nasvete, da boste lahko preprečili gube na samem začetku!
1.       Stres
Ta ni urbani mit alilegenda! Znanstveniki so dokazali, da stres pospešuje proces staranja, tako da poškoduje našo DNK. Stres skrajša naše telomere, del DNK, ki nadzoruje staranje celice. Znanstveniki telomere primerjajo s plastičnim koncem vezalke, ki ščiti vezalko (ali v tem primeru našo DNK) pred poškodbami. Med tem ko se telomere naravno krajšajo sčasoma, stres pospeši ta proces. Torej kaj lahko storite, da se boste počutili manj stresno? Vsak dan si vzemite pet minut, da zmanjšate napetost z meditacijo ali globokim dihanjem.

Dodaj napis
2.       Nikotin
Nikotin, kemikalija v cigaretah, povzroča nastanek gub in gubic, tako da oži krvne žile v zunanjih slojih kože. Zaradi tega je zmanjšana preskrba kože preko krvi s pomembnimi hranili, kot so vitamini in kisik. Še več, znanstvene študije so dokazale, da nikotin zavira tvorbo kolagena. Kolagen je pomembna beljakovina, ki daje koži čvrstost in strukturo. Če izgubimo kolagen, začne naša koža postajati ohlapna in pojavljajo se gube. Torej kaj lahko storite proti temu? Prenehajte kaditi!

3.       Izpostavljanje soncu
Izpostavljanje sončnim žarkom, tako UVA kot UVB, lahko povzroči tanjšanje povrhnjice in razcepljanje kolagena v usnjici. UV-sevanje lahko povzroči tudi tvorbo prostih radikalov, nestabilnih kisikovih molekul, ki imajo neparni elektron, zaradi katerega so te molekule izjemno visoko reaktivne. Prosti radikali lahko naredijo pravo opustošenje v vaši koži, tako da poškodujejo celično funkcijo. So tudi odgovorni za gube in gubice, saj imajo sposobnost, da uničijo kolagen. Kako lahko zaščitite svojo kožo pred soncem? Nosite sončna očala, da zavarujete kožo okrog oči, ki je še zlasti občutljiva na poškodbe zaradi sonca. Vsak dan, ne glede na vreme, uporabljajte tudi zaščitno kremo  s faktorjem najmanj 15 (krema za zaščito pred soncem vas mora zaščititi tako pred UVA- kot pred UVB-žarki).

4.       Premalo spanja
Če vašemu telesu primanjkuje spanja, začne tvoriti preveč kortizola (vrsta hormona). Kortizol je sice nujen, da naše telo deluje normalno, če pa ga je preveč, lahko ima negativne učinke. Kortizol se pogosto imenuje »smrtni hormon«, ker lahko razgradi tkivo, vključno s kožo, če ga je preveč. Po drugi strani – če dovolj spite, se med spanjem sprošča rastni hormon, ki ima nasprotne učinke kot kortizol. Rastni hormon torej tvori tkivo, pripomore k čvrstejši, bolj zdravi in elastični koži. Zdravniki priporočajo osem ur spanja vsako noč, da ohranjate vaše hormone in telo v ravnovesju.

5.       Premalo telesne dejavnosti
Znanstvene študije so pokazale, da telesna dejavnost ne le nasprotuje procesom staranja, temveč tudi vpliva na vas, da se počutite mlajši in ste tudi videti mlajši! Vztrajnostni trening je eden od najboljših načinov, da izboljšate delovanje mišic in srčno žilnega sistema. Vztrajnostni trening izboljša prekrvljenost, tako tudi koža dobi več kisika, in lahko prepreči nekatere učinke prezgodnjega staranja. Ključ do vztrajnostnega treninga je redna telesna dejavnost. Če niste v formi, začnite joditi, teči ali kolesariti trikrat na teden po trideset minut. Ko boste v boljši kondiciji, podaljšajte telesno dejavnost na eno uro vsak dan! 8Ne pozabite se pogovoriti s svojim zdravnikom, preden začnete kakršen koli program telesne dejavnosti.)

Novo v Sloveniji BIOBLISS obliži, ki zmanjšajo gube v manj kot eni uri. Na voljo za zmanjšanje gub na čelu, ob zunanjih kotičkih oči in pod očmi. www.topmedicus.si 

Kaj odlikuje dobra sončna očala?


Sončna očala varujejo naše oči pred UV-sevanjem. Testiranje različnih sončnih očal se splača – vašim očem na ljubo. Na kaj bodite pozorni pri nakupu.

Izbira sončnih očal je velikanska. Na voljo so moderni modeli, klasični, »odbiti« - in stranke imajo pogosto težave, kako najti zase ustrezen model. Ni dovolj namre, da je tonirana zaščita za oči  videti dobro. Predvsem mora naš organ vida obvarovati pred škodljivimi posledicami UV-žarkov.

Kaj odlikuje dobra sončna očala?
Za optimalno zaščito morajo očala malodane popolnoma izfiltrirati UV-svetlobo. To zagotavljajo samo zelo dobra stekla. Prepoznamo jih po oznaki CE. Ta zagotavlja, da so izpolnjeni minimalni standardi kakovosti po veropskih merilih. Samo očala, ki dobro sedejo, preprečujejo, da bi žarki od strani prodirali do oči.

Ali obstajajo tudi dobra in poceni sončna očala?
To je kot na loteriji – lahko imamo srečo. Vendar so pogosto poceni modeli tudi slabi. Previdni moramo biti z očali dragih blagovnih znamk, . Tudi oznaka CE je lahko ponarejena. Vendar ima kakovost svojo ceno.

Čim temnejša so stekla, tem višja je UV-zaščita – drži?
Ne moremo tako reči. Če so stekla slaba, je temno toniranje celo škodljivo. V temi sezenice razširijo, torej lahko vpade še več sevanja in oko poškoduje. Moč toniranja mora ustrezati zahtevam. V hribih ali na morju potrebujemo temnejša očala kot v mestu. Paziti morajo vozniki avtomobilov, saj so lahko pretemna stekla v tunelih nevarna. Dobre kompromis so očala, ki se obarvajo ustrezno intenziteti svetlobe.

Ali običajna očala za branje ščitijo pred sončnim sevanjem?
Večina modelov nima posebne UV-zaščite. Torej nošenje takih očal praviloma ni dovolj. Vseeno je, ali so stekla steklena ali iz umetnega materiala. Tudi če očala sevanje deloma prestrežejo, oči od strani ne zaščitijo.

Kakšne poškodbe lahko povzroča sonce na očeh?
Povzroči lahko zaslepljenost ali celo snežno slepoto. Ob izjemnih obremenitvah se lahko pojavi motna leča. Z energijo bogata svetloba lahko celo spremeni mrežnico.

Kdaj moramo k očesnemu zdravniku?
Če opazimo, da se zelo občutljivo odzivamo na svetlobo, moramo čim prej poiskati očesnega zdravnika. To je namreč lahko znak, da so se že pojavile spremembe na očeh. Čim prej začnemo težavo zdraviti, tem bolje.