četrtek, 12. julij 2012

Odstranjevanje dlak: Preprosto gladka koža


Odstranjevanje dlak: Preprosto gladka koža

Mehka koža brez motečih dlačic: mnogo načinov je – od britja z vodo, voskanja, pa vse do epilacije. Preberite, kateri je pravi za vas.

Britje z vodo je primerno za vse dele telesa, vendar ga je treba hitro ponoviti.






Strokovnjaki pri odstranjevanju dlak razlikujejo dve tehniki: depilacijo, pri kateri se odstrani samo vidni del dlak (npr. britje), in epilacijo, pri kateri se izpuli lasna korenina ali se trajno uniči. V nadaljevanju preberite prednosti in slabosti posamezne metode.

Britje: preprosto, vendar kratkotrajen rezultat
Suho ali mokro – britje sodi med najbolj priljubljene metode odstranjevanja dlak. Primerno je za vse dele telesa: pazduhe, noge in bikini-predel.
Prednosti: hitro, poceni. Britje z vodo lahko izvajate pod prho. Najučinkovitejše je z brivniki z več rezili, ki jih morate zamenjati vsakih 14 dni. Če morate uporabiti britvico za enkratno uporabo, uporabite brivski gel. Na koži ostane dlje kot brivska pena in rezilo brivnika lepše drsi po koži.
Slabosti: prve dlačice vzniknejo že čez nekaj dni. Poleg tega draži kožo, pojavijo se lahko vraščene dlake in drobni mozoljčki, tako imenovani ožig zaradi britja. Pri občutljivi koži je priporočljivo suho britje. Rezultat sicer ni tako gladka koža, vendar je lahko britje z električnim brivnikom prijaznejše do kože.

Depilacijska krema: kemično dostranjevanje dlak
Kemične kreme za odstranjevanje dlak morate pustiti nekaj minut delovati. Vsebujejo žveplove spojine, ki raztopi roženo snov v dlaki (keratin). Preden uporabite kremo na obrazzu ali predelu bikinija, testirajte prenašanje na podlakti.
Prednosti: udobno in brez bolečin. Dlake pogosto ne izraščajo tako ščetinasto  kot pri britju.
Slabosti: Žveplove spojine v kremi nimajo prav prijetnega vonja, poleg tega lahko povzročijo draženje kože in alergijske reakcije. Alergijska reakcija se pogosto pojavi šele po drugi uporabi. Ker krema ohrani lasno korenino, se prve dlačice pokažej že po nekaj dneh.

Voskanje: boleče, a trajnejše
Tehnika je pri hladnem ali vročem voskanju enaka: vosek se nanese na kožo in  oblije dlake. Vroč vosek oblepi dlake bolje in zato zajame več dlak. Nato sledi samo še: stisnite zobe in trak z vosokom odstranite na en mah. Dlačice skupaj s koreninami ostanejo na traku z voskom.
Prednosti: Koža ostane dlje gladka, glede na rast in moč dlak od enega do treh tednov.
Slabosti: Boli, ker na veliki površini hkrati iztrga veliko dlak. Priporočljivo je, da vam občutljive predele, kot so pazduhe in predel bikinija, depilirajo v profesionalnem studiu za voskanje.

Aparatura za epiliranje: električna pinceta
Pripomoček za epiliranje sestavlja več pincet, rotirajo nad kožo. Dlake odstrani skupaj s koreninami.
Prednosti: koža ostane gladka od dva do štiri tedne, dlake izraščajo pogosto finejše kot po britju.
Slabosti: tudi aparatura za epiliranje za domačo rabo ne odstrani dlak za vedno. Poleg tega dlake ne smejo biti prekratke, saj jih sicer aparatura ne more zgrabiti.

Trajno odstranjevanje dlak z laserjem ali s fotoepilacijo
Med najpogostejše postopke sodita laser in fotoepilacija. Primerna sta predvsem pri zelo močni rasti dlak. Izvajati ju smejo samo specialisti, na primer dermatologi ali kozmetologi. Laserska epilacija je naravnana na temno barvilo v dlakah – melanin. Visokoenergijska svetloba prodre v kožo in vciljno segreva temne dele. Fotoepilacija pa deluje s pomočjo intenzivne pulzirajoče svetlobe, svetlobni bliski prodrejo v pigment, le-ta se zaradi vročine spremeni in uniči dlako skupaj s korenino.
Prednosti: korenine dlak se uničijo, dlake več ne rastejo. Postopek je skoraj neboleč.
Slabosti: Večinoma je potrebnih več posegov, nato so savna, sončenje in obisk solarija za nekaj dni prepovedani. Pri fotoepilaciji se lahko pojavi draženje kože, saj se vročina ne uporablja točkovnokot pri laserju. Laserska metoda ni primerna za svetle dlake.

Nasveti za nego pri odstranjevanju dlak
Priprava: ne dražite kože po nepotrebnem. Pilingi, sončenje ali solarij so tabu. Proti bolečinam pri epiliranju ali voskanju pomaga hlajenje kože.
Najprimernješi čas: pri vseh metodah se lahko pojavi draženje kože. Idealno je, če se brijete, voskate ali epilirate zvečer, da si koža lahko ponoči opomore.


Nega potem: Huialuronska kislina, pantenol in izvleček aloe vere pomirjajo kožo. Po britju pazduhe uporabljajte blag deodorant.
After Sun Louis Widmer je izvrstne hidrogel ne le za nego kože po izpostavljanju soncu, temveč tudi za po depilaciji oz. epilaciji:
pantenol, antioksidanti, aloe vera ... Koža bo pomirjena, navlažena ... 
Dobite ga v specializirani spletni trgovini www.topmedicus.si 



Poškodbe: majhne ureznine in rane morate oskrbeti z dezinfekcijskim sredstvom iz lekarne.


Ni komentarjev:

Objavite komentar