ponedeljek, 18. december 2017

10 dokazanih zdravstvenih koristi kurkume in kurkumina

Kurkuma bi lahko bilo eno najučinkovitejših prehranskih dopolnil, kar jih obstaja. Številne zelo kakovostne študije kažejo, da je izjemno koristna za vaše telo in možgane. Sledi top 10 dokazanih zdravstvenih koristi kurkume.

1.      Kurkuma vsebuje bioaktivne učinkovine z močnimi zdravilnimi lastnostmi

Kurkuma je začimba, ki daje kariju značilno rumeno barvo. V Indiji jo že tisočletja uporabljajo kot začimbo in zdravilno rastlino. Pred nedavnim je znanost začela odkrivati, kar so Indijci vedeli že dolgo … resnično vsebuje učinkovine z zdravilnimi lastnostmi. Te učinkovine se imenujejo kurkuminoidi, najpomembnejša med njimi pa je kurkumin.
Kurkumin je najpomembnejša aktivna učinkovina v kurkumi. Ima močne protivnetne lastnosti in je zelo močan antioksidant. A vsebnost kurkumina v kurkumi ni zelo veliko – približno 3 %. V večini študij s tem zeliščem uporabljajo ekstrakt kurkume, ki vsebuje večinoma samo kurkumin, in to v odmerku, ki presega 1 gram na dan. Te ravni bi bilo zelo težko doseči samo z uporabo kurkume kot začimbe v vaših jedeh. Torej če želite izkoristiti vse njene dobre lastnosti, morate jemati ekstrakt, ki vsebuje signifikantno količino kurkumina. Žal se kurkumin slabo absorbira v krvni obtok. K boljši absorpciji pripomore hkratno uživanje črnega popra, ki vsebuje piperin – naravno snov, ki izboljša absorpcijo kurkumina za 2000 %. Skupaj s prehranskim dopolnilom s kurkuminom lahko pogoltnete nekaj celih poprovih zrn, da zvišate absorpcijo kurkumina. ŠE preprosteje: izberite prehransko dopolnilo s kurkuminom, v katerem je mikroinkapsuliran. Tak kurkumin ima bistveno višjo absorpcijo in boljšo biorazpoložljivost.
Kurkumin je tudi topen v maščobah, zato ga lahko vzamete tudi skupaj z mastnim obrokom.

2.      Kurkumin je naravna protivnetna učinkovina

Vnetje je izjemno pomembno. Telesu pomaga, da se bori proti tujim vsiljivcem in sodeluje tudi pri odpravljanju škode. Brez vnetja bi patogeni, kot so bakterije, zlahka zavzeli naša telesa in nas ubili. Čeprav je akutno (kratkotrajno) vnetje koristno, pa lahko postane velik problem, če postane kronično (dolgotrajno) in neustrezno usmerjeno proti telesu lastnim tkivom.
Danes je znano, da je kronično vnetje najpomembnejše pri skoraj vsaki kronični bolezni v Zahodnem svetu. Mednje sodijo bolezni srca, rak, metabolni sindrom, alzheimerjeva bolezen in različna degenerativna stanja. Zato je vse, kar lahko pripomore v boju proti kroničnemu vnetju, lahko pomembno pri preprečevanju in celo zdravljenju teh bolezni.
Izkazalo se je, da kurkumin deluje močno protivnetno. Tako je učinkovit, da se lahko kosa z učinkovitostjo nekaterih protivnetnih zdravil. Kurkumin dejansko deluje na številne korake v procesu vnetja, in to na molekularni ravni. Kurkumin blokira NF-kB, molekulo, ki potuje v jedro celic in vključi gene, povezane z vnetjem. NF-kB ima pomembno vlogo pri več kroničnih boleznih. Da se ne spuščamo v podrobnosti (vnetje je izjemno zapleten proces), ključno je, da je kurkumin bioaktivna snov, ki se bori proti vnetju na molekularni ravni. V več študijah so potrdili, da je po učinkovitosti primerljiv s protivnetnimi farmacevtskimi zdravili … a je brez neželenih učinkov.

3.      Kurkuma dramatično poveča antioksidantno kapaciteto telesa

Oksidativna škoda je eden od mehanizmov, ki pospešujejo staranje in spodbujajo razvoj mnogih bolezni. Vključuje proste radikale, izjemno reaktivne molekule z neparnimi elektroni. Prosti radikali težijo k temu, da reagirajo s pomembnimi organskimi spojinami, kot so maščobne kisline, proteini ali DNK. Najpomembnejši razlog, zakaj so antioksidanti tako koristni, je v tem, da ščitijo naše telo pred prostimi radikali.
Kurkumin je močan antioksidant, ki lahko nevtralizira proste radikale, in to zaradi svoje kemijske strukture. Kurkumin pa lahko spodbudi tudi aktivnost telesu lastnih antioksidantnih encimov. Torej se kurkumin bori proti prostim radikalom na dva načina: neposredno jih nevtralizira, hkrati pa spodbuja delovanje telesu lastnih antioksidantnih mehanizmov.

4.      Kurkumin krepi možganski nevrotrofični faktor, ki je povezan z izboljšanim delovanjem možganov in nižjim tveganjem za bolezni možganov

Nekoč so verjeli, da se nevroni ne morejo deliti in multiplicirati po zgodnjem otroštvu. Danes je znano, da temu ni tako. Nevroni zmorejo tvoriti nove povezave, v določenih delih možganov se lahko tudi multiplicirajo in lahko se poveča njihovo število. Eden glavnih gonilnikov tega procesa je možganski nevrotrofični faktor (BDNF), ki je vrsta rastnega hormona, ki deluje v možganih. Mnoge pogoste možganske motnje so povezane z znižanimi ravnmi tega hormona. Mednje sodita tudi depresija in alzheimerjeva bolezen.
Zanimivo je, da lahko kurkumin raven možganskega nevrotrofičnega faktorja. Zaradi tega bi lahko bil učinkovit pri upočasnjevanju ali celo reverzibilnem procesu mnogih bolezni možganov in s starostjo povezanega pešanja delovanja možganov.
Mogoče je tudi, da bi lahko pomagal izboljšati spomin in vas naredil pametnejše. Vendar bodo to morale še potrditi kontrolirane študije pri ljudeh.

5.      Kurkumin povzroči različna izboljšanja, ki bi lahko znižala vaše tveganje za bolezen srca

Bolezni srca so največji ubijalec na svetu. Več desetletij so jih preiskovali in raziskovalci so veliko spoznali, zakaj se zgodijo. Izkazalo se je, da so bolezni srca izjemno zapletene in da različni dejavniki prispevajo k njihovemu razvoju.
Kurkumin lahko pomaga preusmeriti številne korake v procesu bolezni srca. Morda je najpomembnejša korist kurkumina v povezavi z boleznimi srca izboljšanje funkcije endotelija, ki je prevleka krvnih žil. Znano je, da je endotelijska disfunkcija glavni gonilnik bolezni srca in vključuje nezmožnost endotelija za uravnavanje krvnega tlaka in različnih drugih dejavnikov.
Mnoge študije kažejo, da kurkumin vodi do izboljšanja delovanja endotelija. Neka študija kaže, da je enako učinkovit kot telesna dejavnost, druga pa kaže, da je enako učinkovit kot zdravilo Atorvastatin.
A kurkumin zmanjša tudi vnetje in oksidacijo, kot smo že omenili, in je prav tako pomembno pri bolezni srca.
V neki študiji je sodelovalo 121 bolnikov, ki so prestali ckirurški poseg koronarni arterijski obvod. Pacienti so bili razdeljeni v dve skupini. Ena skupina je prejemala placebo, druga pa 4 g kurkumina dnevno, nekaj dni pred operacijo in nekaj dni po njej.
V skupini, ki je prejemala kurkumin, je bilo za 65 % znižano tveganje za srčni napad v bolnišnici.

6.      Kurkuma lahko pomaga preprečiti (in morda celo zdraviti) raka

Rak je huda bolezen, zanjo je značilna nenadzorovan rast celic. Obstaja veliko različnih oblik raka, a imajo več skupnih značilnosti, zdi se, da bi lahko na nekatere vplivali s prehranskimi dopolnili s kurkuminom.
Raziskovalci so preiskovali kurkumin kot koristno zelišče pri zdravljenju raka. Vpliva lahko na rast, razvoj in širjenje rakastih celic, in to na molekularni ravni. Študije so pokazale, da lahko zmanjša angiogenezo (rast novih krvnih žil v tumorjih), metastaze (širjenje raka), prav tako pa pripomore k smrti kanceroznih celic.
Številne študije in vitro so pokazale, da lahko kurkumin zmanjša rast kanceroznih celic in zavre rast tumorjev pri testnih živalih.
Ali lahko visoki odmerki kurkumina (predvsem, če se jemljejo v kombinaciji s sredstvom za izboljšanje absorpcije, kot je poper)pomagajo zdraviti raka pri ljudeh, bo treba še testirati. Obstajajo pa nekateri dokazi, da lahko pomaga preprečiti nastanek raka, zlasti raka prebavnega trakta (kot je rak debelega črevesa). V neki študiji, kjer je sodelovalo 44 ljudi z lezijami na debelem črevesu, ki se včasih izkažejo za kancerozne, so 4 grami kurkumina na dan, ki so ga bolniki jemali 30 dni, zmanjšalo število lezij za 40 %. Morda se bo nekega dne kurkumin uporabljal v kombinaciji s konvencionalnim zdravljenjem raka. Prezgodaj je to še trditi z gotovostjo, a videti je obetavno in to možnost intenzivno preučujejo.

7.      Kurkumin bi lahko bi koristen pri preprečevanju in zdravljenju alzheimerjeve bolezni

Alzheimerjeva bolezen je najpogostejša nevrodegenerativna bolezen na svetu in vodilni vzrok demence. Žal še ni na voljo dobrega zdravljenja alzheimerjeve bolezni. Zato je izjemnega pomena njeno preprečevanje. Dobra novica je, da se je izkazalo, da kurkumin prehaja krvno-možgansko pregrado. Znano je, da vnetje in oksidativna škoda sodelujeta pri lazheimerjevi bolezni. Kot vemo, kurkumin koristno deluje na oboje. Eden ključnih dejavnikov pri alzheimerjevi bolezni je tvorba proteinskih pentelj, imenovanih amiloidni plak. Študije kažejo, da lahko kurkumin pomaga očistiti te plake. Ali lahko kurkumin resnično upočasni napredovanje alzheimerjeve bolezni ali jo celo pozdravi, bo treba še dokazati.

8.      Bolniki z artritisom se zelo dobro odzivajo na prehranska dopolnila s kurkuminom

Artritis je pogost problem v Zahodnem svetu. Obstaja več različnih tipov, pri večini pa gre za neke vrste vnetja v sklepih. Zaradi dejstva, da je kurkumin močno protivnetno sredstvo, je smiselno, da bi lahko pomagal pri artritisu. To je potrdilo tudi več študij. V neki študiji, kjer so sodelovali bolniki z revmatoidnim artritisom, je bil kurkumin celo učinkovitejši od protivnetnega zdravila. V več drugih študijah so opazovali vpliv kurkumina na artritis in opazili izboljšanja več simptomov.

9.      Študije kažejo, da je kurkumin izjemno koristen proti depresiji

Kurkumin bi lahko bil koristen pri zdravljenju depresije. V kontrolirani študiji so 60 bolnikov razdelili v tri skupine. Ena skupina je jemala prozac, druga skupina 1 gram kurkumina, tretja skupina pa je dobila prozac in kurkumin. Po šestih tednih je kurkumin pokazal izboljšanje, ki je bilo podobno prozacu. V skupini, ki je jemala prozac in kurkumin, so bili rezultati daleč najboljši. Na osnovi te (majhne) študije je kurkumin enako učinkovit kot antidepresiv.
Tudi depresija je povezana z možganskim nevrotrofičnim faktorjem in krčenjem hipokampusa, predela v možganih, ki je odgovoren za učenje in spomin.  Kurkumin zviša ravni možganskega nevrotrofičnega faktorja, zaradi česar lahko zavre nekatere od teh sprememb. Obstajajo tudi dokazi, da lahko kurkumin spodbudi možganska nevrotransmiterja serotonin in dopamin.

10.  Kurkumin lahko pomaga upočasniti staranje in v boju proti s starostjo povezanimi kroničnimi boleznimi

Če lahko kurkumin resnično pomaga preprečevati bolezni srca, raka in alzheimerjevo bolezen, je to očitno koristno za dolgo življenje. Zato je postal kurkumin izjemno priljubljen kot anti-aging prehransko dopolnilo. Glede na to, da oksidacija in vnetje pospešujeta staranje, lahko kurkumin s svojimi učinki seže mnogo dlje od zgolj preprečevanja bolezni.

V kapsulah Biocyte CURCUMIN x 185 je kurkumin mikroinkapsuliran. Ta tehnologija omogoča izjemno absorpcijo, tak kurkumin ima 185x boljšo absorpcijo od naravnega kurkumina.
Biocyte CURCUMIN x 185


nedelja, 17. december 2017

Kaj so končni produkti napredovale glikacije (AGEs)?

Čezmerno uživanje hrane in debelost sta znana povzročitelja resnih zdravstvenih težav. Povečata tveganje za razvoj insulinske odpornosti, sladkorne bolezni in bolezni srca.
Študije so pokazale, da lahko tudi končni produkti napredovale glikacije (AGEs) močno vplivajo na vaše metabolno zdravje – ne glede na težo.
AGEs so škodljive sestavine. S staranjem se naravno kopičijo, tvorijo pa se med kuhanjem določenih živil pri visokih temperaturah.
V nadaljevanju izveste vse, kar morate vedeti o AGEs, vključno s tem, kaj so in kako lahko znižate njihove ravni.

Kaj so AGEs?

Končni produkti napredovale glikacije (AGEs) so škodljive substance, ki se tvorijo, ko se v krvnem obtoku združijo proteini ali maščobe s sladkorjem. Ta proces se imenuje glikacija.
AGEs se lahko tvorijo tudi v hrani. Hrana, ki je bila izpostavljena visokim temperaturam, kot so žar, cvrtje ali opekanje v opekaču, lahko vsebuje zelo veliko teh snovi.
Pravzaprav je prehrana najpomembnejši vir AGEs.
K sreči ima vaše telo mehanizme, vključno z antioksidanti in encimi, da te škodljive snovi izloči.
Toda če uživate preveč AGEs ali če se jih preveč spontano tvori, jih vaše telo ne zmore izločiti in se začnejo kopičiti.
Z nizkimi ravnmi AGEs se ni treba obremenjevati, visoke ravni pa dokazano povzročajo v telesu oksidativni stres in vnetje.
Visoke ravni so povezane s razvojem mnogih različnih bolezni, kot so sladkorna bolezen, odpoved ledvic, alzheimerjeva bolezen in prezgodnje staranje.
Ljudje, ki imajo visoke ravni krvnega sladkorja, kakršne so pri sladkorni bolezni, imajo večje tveganje za tvorbo preveč AGEs, ki se kopičijo v telesu.
Zato številni medicinski strokovnjaki pozivajo,  naj postanejo ravni AGEs marker splošnega zdravja.

Sodobni načini prehranjevanja so povezani z visokimi ravnmi AGEs

Sodobni načini prehranjevanja so povezani s tvorbo AGEs v telesu.
To je večinoma posledica priljubljenih načinov kuhanja, kot so peka na žaru, pečenje, cvrtje …, pri katerih je hrana izpostavljena suhi vročini. Ti načini kuhanja sicer naredijo hrano okusno, dišečo in da je videti dobro, a povzroči naraščanje AGEs do nevarnih ravni.
Dejansko suha vročina za 10- do 100-krat večjo tvorbo ravni AGEs, kot jih je v presni hrani. Določena živila, kot so živila živalskega izvora z veliko maščob in proteinov, so dovzetnejša za tvorbo AGEs med kuhanjem. Živila z največ AGEs so meso (predvsem rdeče meso), določene vrste sira, ocvrta jajca, maslo, kremni sir, margarina, majoneza, olja in oreščki. Ocvrta hrana in visoko obdelani izdelki prav tako vsebujejo visoke ravni.
Torej čeprav se zdi vaša prehrana zdrava, lahko uživate nezdravo količino AGEs samo zaradi načina, kako si hrano pripravljate.

Kopičenje AGEs lahko resno načne vaše zdravje

Telo ima naravne načine, da se reši škodljivih snovi AGE. A če zaužijete preveč AGEs v hrani, se v telesu kopičijo hitreje, kot jih lahko telo izloča. Posledice lahko čuti vsak del telesa, saj lahko povzročijo resne zdravstvene težave.
Visoke ravni so povezane z večino kroničnih bolezni, s katerimi se danes soočamo. Mednje sodijo med drugimi bolezni srca, sladkorna bolezen, bolezni jeter, alzheimerjeva bolezen, artritis, pešanje ledvic in visok krvni tlak.
V neki študiji, ki so jo izvajali na skupini 559 starejših žensk, so ugotovili, da so imele ženske z visokimi ravnmi AGEs v krvi dvakrat tolikšno verjetnost smrti zaradi bolezni srca kot ženske z najnižjimi ravnmi. V drugi študiji so ugotovili, da so imeli v skupini debelih ljudi tisti z metabolnim sindromom višje ravni AGEs v krvi kot debeli brez drugih zdravstvenih težav.
Ženske s policističnim ovarijskim sindromom, hormonsko motnjo, pri kateri ravni estrogena in progesterona niso ravnovesne, imajo višje ravni AGEs v telesu kot ženske brez te motnje.
Še več, visoka vsebnost AGEs v hrani, ki jo uživamo, je neposredno povezana z vsemi temi kroničnimi boleznimi. Razlog je v tem, da AGEs škodljivo vplivajo na telesne celice, pospešujejo oksidativni stres in vnetje. Visoke ravni vnetja v daljšem časovnem obdobju pa škodujejo vsakemu organu v telesu.

Hrana z malo AGE lahko izboljša zdravje in zmanjša tveganje za bolezen

Ugotovitve tako iz humanih in živalskih študij kažejo, da omejevanje AGEs v prehrani pomaga ščititi pred mnogimi boleznimi in predčasnim staranjem.
Več živalskih študij je pokazalo, da ima uživanje hrane z malo AGEs za posledico nižje ravni AGEs v krvi in tkivih za do 53 %, poleg tega je manjše tveganje za bolezni srca in ledvic ter boljša občutljivost na insulin.
Podobne rezultate so pokazale študije pri ljudeh. Omejevanje AGEs v prehrani pri bolnikih s sladkorno boleznijo ali boleznijo ledvic, pa tudi pri zdravih zniža markerje oksidativnega stresa in vnetja.
V študiji, ki je trajala eno leto, je bilo 138 debelih ljudi na dieti z malo AGEs. Pri vseh se je izboljšala občutljivost na insulin, zmerno se jim je zmanjšala telesna teža, imeli so nižje ravni AGEs v krvi ter nižje ravni oksidativnega stresa in vnetja.
Ljudje v kontrolni skupini so uživali hrano z običajno vsebnostjo AGEs. Zaužili so več kot 12000 kU AGEs na dan. kU AGEs na liter (kU/l) so enote za merjenje ravni AGEs. Ob zaključku študije so imeli višje ravni AGEs in markerjev insulinske odpornosti, oksidativnega stresa in vnetja.
Čeprav je zmanjšanje AGEs v prehrani jasno pokazalo, da je koristno za zdravje, še ni smernic za varno in optimalno uživanje AGEs.

Koliko je torej preveč?

Povprečen človek v razvitem svetu zaužije 15000 kU na dan AGEs, ob tem, da jih nekateri zaužijejo še bistveno več. Posledično pogosto pomeni, da je prehrana z veliko AGEs vse, kar je signifikantno nad 15000 kU/dan; prehrana  z veliko pod to mejo velja za prehrano z malo AGEs.
Da bi ugotovili, ali zaužijete preveč AGEs, preverite svojo prehrano. Ali redno jeste pečeno meso z žara ali s pečice, uporabljate trde maščobe, polnomastne mlečne izdelke in veliko procesirane hrane? Če ste odgovorili pritrdilno, verjetno zaužijete visoke ravni AGEs. Po drugi strani: če uživate veliko rastlinskih živil, kot so sadje, zelenjava, stročnice in polnozrnata žita, manj mastne mlečne izdelke in manj mesa, bodo vaše ravni AGEs verjetno nižje.
Če svoje obroke redno pripravljate z vlažno maščobo, kot so juhe in obare, boste prav tako zaužili nižje ravni AGEs.
Sledi nekaj primerov količine AGEs v zaužiti hrani:
·         1 ocvrto jajce: 1,240 kU/l
·         1 umešano jajce: 75 kU/l
·         57 gramov opečene bagete: 100 kU/l
·         57 gramov sveže bagete: 60 kU/l
·         1 žlica smetane: 325 kU/l
·         ¼ skodelice (59 ml) polnomastnega mleka: 3 kU/l
·         85 gramov piščanca z žara: 5,200 kU/l
·         85 gramov poširanega piščanca: 1,000 kU/l
·         85 gramov ocvrtega krompirčka: 690 kU/l
·         85 gramov pečenega krompirja: 70 kU/l
·         85 gramov pečenega zrezka: 6,600 kU/l
·         85 gramov govedine: 2,200 kU/l

 

Nasveti za zmanjšanje ravni AGEs

Dobra novica je, da lahko sami veliko storite za znižanje ravni AGEs v telesu. Sledi nekaj nasvetov:

Izberite drugačen način kuhanja

Najučinkovitejši način za zmanjšanje količino zaužitih AGEs je izbira bolj zdravega načina kuhanja. Namesto suhe, visoke vročine za kuhanje poskusite z obarami, počasnim kuhanjem brez vrenja in kuhanje v sopari. Kuhanje z vlažno vročino pri nižji temperaturi in krajši čas, vse to pripomore k ohranjanju nizke tvorbe AGEs. Poleg tega lahko kuhanje mesa s kislimi sestavinami, kot so vinski kis, paradižnikov sok ali limonin sok, zmanjša tvorbo AGEs za vse do 50 %.
Kuhanje na keramični površini namesto neposredno na kovini lahko prav tako zmanjša tvorbo AGEs. Posode za počasno kuhanje veljajo za enega najbolj zdravih načinov kuhanja.

Omejite živila z veliko AGEs

Ocvrta hrana in visoko procesirana živila vsebujejo najvišje ravni AGEs.
Določena živila, na primer živila živalskega izvora, imajo višje vsebnosti AGEs. Mednje sodijo meso (zlasti rdeče meso), določene vrste sira, ocvrta jajca, maslo, kremni sir, margarina, majoneza, olja in oreščki. Poskusite izločiti ali omejiti ta živila in namesto njih dajajte prednost polnozrnatim, svežim in naravnim živilom, ki naravno vsebujejo manj AGEs. Na primer živila, kot so sadje, zelenjava, polnozrnata žita, imajo nižje ravni AGEs tudi po kuhanju.

Jejte prehrano, ki je bogata z antioksidanti

V študiji in vitro so pokazali, da antioksidanti, kot so vitamin C in quercetin zavirajo tvorbo AGEs. Številne študije na živalih so pokazale, da lahko nekateri naravni rastlinski fenoli preprečijo negativne učinke AGEs na zdravje. Ena od takih snovi je kurkumin, ki ga najdemo v kurkumi. Resveratrol, ki ga najdemo v lupini temnih sadežev, kot so grozdje, borovnice in maline, lahko prav tako pomaga. Prehrana  z veliko pisanega sadja, zelenjave, zelišč in začimb lahko pripomore k zaščiti pred škodljivimi učinki AGEs na telo.

Bodite telesno dejavni

Poleg prehrane tudi nedejaven življenjski slog pripomore k visokim ravnem AGEs. Redna telesan dejavnost in aktiven življenjski slog dokazani zmanjšata količino AGEs v telesu. Neka študija, v kateri je sodelovalo 17 žensk srednjih let, je pokazala, da so se pri tistih, ki so povečale število korakov na dan, znižale ravni AGEs.
Pomnite
Moderni načini prehranjevanja pripomorejo k višjim ravnem škodljivih AGEs v telesu. To je zaskrbljujoče, saj so visoke ravni AGEs povezane z večino kroničnih bolezni, s katerimi se soočamo danes. Dobra novica je, da lahko samo s pravilnimi izbirami znižate svoje ravni. Izberite zdrava, polnozrnata in sveža živila, zdrave načine priprave hrane in dejaven življenjski slog, da zaščitite svoje zdravje.

Biocyte CELLU 7 DEFENSE, 60 kapsul

Biocyte LIPOSOMALNI VITAMIN C, orodisperzibilni prašek, 10 vrečic

Biocyte ESTER C, nekisla oblika vitamin C


10 znakov pomanjkanja železa

Pomanjkanje železa se pojavi, če je v telesu premalo tega minerala. Posledica pomanjkanja železa so nenormalni nizke ravni rdečih krvnih celic. Železo je namreč nujno potrebno za tvorbo hemoglobina, beljakovine v rdečih krvnih celicah, ki jim omogoča, da prenašajo kisik po telesu. Če vaše telo nima dovolj hemoglobina, vaša tkiva in mišice ne dobijo dovolj kisika in ne zmorejo delovati učinkovito. To vodi do stanja, ki se imenuje anemija (slabokrvnost). Čeprav obstajajo različne vrste anemije, je anemija kot posledica pomanjkanja železa najpogostejša na svetu.
Pogosti vzroki pomanjkanja železa vključujejo premajhen vnos železa v telo zaradi neustrezne ali restriktivne diete, vnetne črevesne bolezni, povečanih potreb med nosečnostjo in zaradi močnih menstruacij ali notranjih krvavitev. Ne glede na vzrok je lahko pomanjkanje železa razlog za neprijetne simptome, ki lahko vplivajo na kakovost vašega življenja. Mednje sodijo slabo počutje, zmanjšana koncentracija in delovna storilnost.
Znaki pomanjkanja železa se razlikujejo glede na težo anemije, kako hitro se razvije, vaše starosti in trenutnega zdravstvenega stanja. V nekaterih primerih ljudje tudi nimajo nobenih znakov. Sledi 10 znakov pomanjkanja železa, ki so navedeni po pogostnosti.

1. Neobičajna utrujenost


Huda utrujenost in izčrpanost je eden od najpogostejših simptomov pomanjkanja železa in prizadene več kot polovico vseh, ki jim primanjkuje železa. To se zgodi, ker vaše telo potrebuje železo za tvorbo beljakovine, imenovane hemoglobin, ki je v rdečih krvnih celicah. Hemoglobin pomaga transportirati kisik po telesu. Kadar vaše telo nima dovolj hemoglobina, manj kisika doseže vaša tkiva in mišice, zaradi česar jim primanjkuje energije. Poleg tega mora vaše srce močneje delati, da potiska več krvi, bogate s kisikom, po vašem telesu, zaradi česar ste utrujeni. Utrujenost pogosto jemljemo kot normalen del napornega, sodobnega načina življenja, je samo na osnovi tega simptoma težko diagnosticirati pomanjkanje železa. Mnogi ljudje s pomanjkanjem železa imajo manj energije, so oslabljeni, počutijo se čudno, težko se skoncentrirajo ali so pri delu slabo produktivni,

2. Bledica

Bleda koža in bleda barva notranje strani spodnje veke je naslednji pogost znak pomanjkanja železa.
Hemoglobin v rdečih krvnih celicah daje krvi rdečo barvo. Zaradi nizkih ravni hemoglobina ob pomanjkanju železa je kri svetlejše barve. Zato lahko koža izgubi svojo zdravo, rožnato barvo pri ljudeh s pomanjkanjem železa.
Bledica pri ljudeh s pomanjkanjem železa se lahko pojavi po vsem telesu, lahko pa je omejena na določen predel, na primer obraz, dlesni, notranje strani ustnic, spodnje veke ali celo nohte.
Bledica je eno od prvih opažanj, ki jih bo zdravnik videl kot znak pomanjkanja železa. Seveda pa je to treba potrditi s krvnimi testi.
Bledico pogosteje opazimo pri zmernih do hudih oblikah anemije.
Če povlečete spodnjo veko navzdol, mora biti na notranji strani živo rdeče barve. Če je zelo bledo rožnate ali rumene barve, je to lahko znak, da imate pomanjkanje železa,

3. Kratka sapa

Hemoglobin rdečim krvnim celicam omogoča, da prenašajo kisik po telesu. Če je v vašem telesu zaradi pomanjkanja železa malo hemoglobina, so tudi ravni kisika nizke. To pomeni, da vaše mišice ne bodo dobile dovolj kisika za normalno delovanje, kot je na primer hoja.
Posledično se bo povečala vaša stopnja dihanja, saj bo vaše telo poskušalo dobiti več kisika. Zato je kratka sapa pogost simptom. Če pri sebi ugotavljate, da ste brez sape med običajnimi, vsakdanjimi opravili, kot so hoja, hoja po stopnicah ali telovadba, je lahko razlog pomanjkanje železa.

4. Glavoboli in omotica


Pomanjkanje železa lahko povzroča glavobole. Ta simptom se zdi manj pogost kot ostali, pogosto ga spremlja tudi omotica. Nizke ravni hemoglobina v rdečih krvnih celicah zaradi pomanjkanja železa pomenijo, da ne more dovolj kisika doseči možganov. Posledično lahko krvne žile v možganih zatečejo ter povzročajo pritisk in glavobole. Čeprav so vzroki za glavobole lahko številni, so lahko pogosti, ponavljajoči se glavoboli in omotica znaki pomanjkanja železa,

5. Palpitacije srca

Občutno bitje srca, znano tudi kot palpitacije, je lahko naslednji simptom pomanjkanja železa. Hemoglobin je beljakovina v rdečih krvnih celicah, ki pomaga prenašati kisik po telesu. Pri pomanjkanju železa pomenijo nizke ravni hemoglobina, da mora srce delovati še posebej trdo, da prenaša kisik. Posledica je lahko neenakomerno bitje srca ali občutek, da vam srce bije neobičajno hitro. V ekstremnih primerih lahko vodi do povečanja srca, šuma na srcu ali odpovedi srca.
Ti simptomi so manj pogosti. Zaradi pomanjkanja bi morali trpeti dolgo, da bi jih občutili.

6. Suhi in poškodovani lasje in koža

Suhi in poškodovani lasje in suha koža so lahko znak pomanjkanja železa. Kadar vašemu telesu primanjkuje železa, preusmeri kisik na pomembnejše naloge, kot so organi in druga telesna tkiva. Če lasem in koži primanjkuje kisika, postanejo suhi in šibki. Hujši primeri pomanjkanja železa so povezani z izpadanjem las. Povsem normalno je, da vsak dan med umivanjem in česanjem las jih nekaj izpade, a če jih izgubljate v šopih ali več, kot je normalno, je to lahko posledica pomanjkanja železa.

7. Otekanje in bolečine jezika in ust

Včasih vam že pogled v usta ali okrog ust pove, ali trpite zaradi pomanjkanja železa. Znaki obsegajo tudi, če je vaš jezik otečen, vnet, bled ali čudno gladek. Nizek hemoglobin pri pomanjkanju železa lahko povzroči bledost jezika, nizke ravni mioglobina pa lahko povzročijo, da postane boleč, gladek in otečen. Mioglobin je beljakovina v rdečih krvnih celicah, ki podpira vaše mišice, kakršne so mišice, ki tvorijo vaš jezik.
Pomanjkanje železa lahko povzroči tudi suha usta, boleče rdeče razpoke v ustnih kotičkih ali razjede v ustih.

8. Nemirne noge


Pomanjkanje železa je povezano s sindromom nemirnih nog. Sindrom nemirnih nog je močna potreba, da premikate svoje noge med spanje, Povzroči lahko tudi neprijetno in čudno premikanje ali srbenje stopal in nog. Običajno je slabše ponoči, kar pomeni, da tisti, ki trpi, potrebuje več spanja. Vzroki sindroma nemirnih nog še niso povsem pojasnjeni. Približno 25 % ljudi s sindromom nemirnih nog ima pomanjkanje železa, nižje ravni železa poslabšajo sindrom.

9. Krhki ali žličasti nohti

Manj pogost simptom pomanjkanja železa so krhki ali žličast nohti (koilonihija). Pogosto se začne s krhkimi nohti, ki se zlahka cepijo in lomijo. V kasnejših fazah pomanjkanja železa se lahko pojavijo žličasti nohti, pri čemer se srednji del nohta ugrezne, na robovih pa se noht privzdigne in mu daje obliko žlice. To je redek neželeni učinek in običajno se pojavi pri hudih oblikah pomanjkanja železa,

10. Drugi možni znaki

Obstaja še več drugih znakov, ki kažejo, da lahko imate pomanjkanje železa. So manj pogosti in so lahko povezani z več drugimi stanji, ne le s pomanjkanjem železa.
Drugi znaki pomanjkanja železa vključujejo:

·         Potrebe po čudni hrani: običajno vključuje želje, da bi jedli led, glino, umazanijo, kredo ali papir. Lahko so znak pomanjkanja železa. Lahko pa se pojavijo tudi med nosečnostjo.
·         Anksioznost: pomanjkanje kisika, ki bi bil na voljo tkivom, lahko povzroči občutke anksioznosti. To se praviloma izboljša, ko se popravijo ravni železa.
·         Hladne roke in noge: pomanjkanje železa pomeni manj kisika, ki pride do rok in stopal.  Nekatere ljudi prej zebe na splošno ali imajo hladne roke in noge.
·         Pogostejše okužbe: ker je železo potrebno za zdrav imunski sistem, lahko pomanjkanje povzroči, da vas ujame več bolezni kot običajno.

 

Kaj storiti, če menite, da imate pomanjkanje železa

Če mislite, da imate pomanjkanje železa, premislite o naslednjih nasvetih:

Pogovorite se s svojim zdravnikom

Če mislite, da imate znake pomanjkanja železa, se naročite na pregled pri svojem zdravniku. Preprosto krvni test bo potrdil, ali imate pomanjkanje železa. Če zdravnik potrdi, da imate pomanjkanje železa, se boste verjetno z lahko pozdravili z uživanjem živil z veliko živila ali s prehranskimi dopolnili z železom. Glavni namen zdravljenja je obnoviti ravni hemoglobina na normalne in obnoviti zaloge železa.

Uživajte živila z veliko železa

Če vaš zdravnik meni, da bi lahko pomanjkanje železa pri vas povzročilo premalo železa v vaši prehrani, jejte več živil, bogatih z železom:
·         Rdeče meso, svinina in perutnina
·         Temno zelena, listnata zelenjava, kot sta špinača in regrat
·         Suho sadje, kot so rozine in marelice
·         Grah, fižol in druge stročnice
·         Morski sadeži
·         Semena in oreščki

Pomagajte svojemu telesu izboljšati absorpcijo železa

Pomembno: vitamin C bo vašemu telesu pomagal bolje absorbirati železo. Zagotovite, da pojeste dovolj hrane z veliko vitamina C, kot so sadje in zelenjave.
Dobro je lahko tudi, da se izogibate določenim živilom, ki lahko zavirajo absorpcijo železa, če jih uživate velike količina. Mednje sodijo kava in živila z veliko kalcija, kot so mlečni izdelki in polnozrnate žitarice.
Če jemljete prehranska dopolnila z železom, jih poskusite popiti s pomarančnim sokom, da izboljšate absorpcijo železa. Nekatera prehranska dopolnila imajo neprijetne neželene učinke, kot so bolečine v želodcu, zaprtje ali driska, slabost in črno blato. A ti neželeni učinki se sčasoma zmanjšajo in so odvisni od odmerka železa.


Biiocyte FE FER, 30 kapsul: 1. mikroinkapsulirano železo + vitamin C + vitamin B12

10 dokazanih impresivnih zdravstvenih koristi kokosovega olja

Kokosovo olje je eno od redkih živil, ki jih lahko uvrstimo med »superhrano«. Njegove koristi segajo od pomoči pri zmanjšanju telesne teže, boljšega delovanje možganov, preko zdrave kože in še dlje.
Predstavljamo 10 impresivnih koristi kokosovega olja za zdravje.

1.      Kokosovo olje vsebuje maščobne kisline z močnimi zdravilnimi lastnostmi

Kokosovo olje so v preteklosti demonizirali, ker vsebuje nasičene maščobe. V resnici je kokosovo olje eden najbogatejših virov nasičenih kislin, kar jih poznamo, skoraj 90 % maščobnih kislin v njem je nasičenih. A najnovejši podatki kažejo, da so nasičene maščobne kisline večinoma neškodljive. Številne študije na sto tisoč ljudeh niso pokazale povezave z boleznimi srca.
Še več, kokosovo olje ne vsebuje običajnih nasičenih kislin, ki jih najdete v siru ali stejku.
Kokosovo olje vsebuje trigliceride s srednje dolgo verigo – to so maščobne kisline s srednjo dolžino.
Večina maščobnih kislin v prehrani so maščobne kisline z dolgo verigo, a trigliceridi s srednje dolgo verigo v kokosovem oljem se presnavljajo drugače. Iz prebavnega trakta potujejo takoj v jetra, kjer se porabijo kot hiter vir energije ali se pretvorijo v tako imenovane ketone, ki lahko imajo terapevtske učinke na možganske motnje, kot sta epilepsija in alzheimerjeva bolezen.

2.      Populacije, ki uživajo veliko kokosovega olja, so zdrave

Kokosovo olje velja v Zahodnem svetu za eksotično živilo, uživajo ga predvsem zdravstveno osveščeni ljudje.
V nekaterih delih sveta je pridelovanje kokosova vir preživetja za mnoge generacije. Najboljši primer takšne populacije je Tokelauans, ki živi v južnem Pacifiku.
Več kot 60 % njihovih kalorij izvira iz kokosa in so največji porabniki nasičenih maščob na svetu. Ti ljudje so izjemno zdravi, brez bolezni srca. Naslednji primer populacije, ki uživa veliko kokosa in ostaja izjemno zdrav, so Kitavani.

3.      Kokosovo olje vam lahko pomaga pokuriti več maščobe

Debelost je trenutno ena od največjih zdravstvenih težav na svetu. Nekateri menijo, da so za debelost krive izključno kalorije, drugi verjamejo, da je pomemben tudi vir teh kalorij.
Dejstvo je, da različna živijo vplivajo na naša telesa in naše hormone na različne načine. Tako tudi kalorija ni enaka kaloriji.
Srednje dolge verige trigliceridov v kokosovem olje lahko povečajo količino kalorij, ki jih boste pokurili. Enaka količina drugih maščob nima teh lastnosti.
V neki študiji so ugotovili, da od 15 do 30 gramov trigliceridov s srednje dolgo verigo poveča porabo energije v 24ih urah za 5 %, kar je približno 120 kalorij na dan.

4.      Kokosovo olje lahko uniči škodljive mikroorganizme

Skoraj 50 % maščobnih kislin v kokosovem olju je lavrinska kislina z 12-imi atomi ogljika. Ko se lavrinska kislina presnovi, tvori substanco, imenovano monolavrin. Tako lavrinska kislina kot monolavrin lahko uničita škodljive patogene mikroorganizme, kot so bakterije, virusi in glivice.
Dokazano je bilo, da lahko ti snovi uničita bakterijo Staphylococcus Aureus (zelo nevarna bakterija) in glivo Candida Albicans, ki je pogost povzročitelj glivnih okužb pri ljudeh.

5.      Kokosovo olje lahko zmanjša občutek lakote in vam tako pomaga pojesti manj

Zanimiva lastnost kokosovega olja ja, da lahko zmanjša občutek lakote. To bi lahko bilo povezano z načinom, kako se maščobne kisline presnavljajo, saj lahko ketoni delujejo kot zaviralec apetita.
V neki študiji je 6 zdravih moških uživalo različne količine trigliceridov s srednje dolgo in dolgo verigo.
Moški, ki so uživali pretežno trigliceride s srednje dolgo verigo, so povprečno dnevno zaužili 256 kalorij manj.
V drugi študiji, kjer je sodelovalo 14 zdravih moških, so ugotovili, da tisti, ki zaužijejo večino trigliceridov s srednje dolgo verigo za zajtrk, pri kosilu zaužijejo manj kalorij.
Ti dve študiji sta bili majhni in izvajali so ju kratek čas. Če bi se ti učinki ohranjali daljše časovno obdobje, bi lahko dramatično vplivali na telesno težo.

6.      Maščobne kisline v kokosovem olju se pretvorijo v ketone, ki lahko zmanjšajo epileptične napade

Tako imenovano ketonsko dieto (zelo malo ogljikovih hidratov, zelo veliko maščob) trenutno raziskujejo za zdravljenje različnih motenj.
Najbolj znana terapevtska uporaba te diete je zdravljenje za zdravila rezistentne epilepsije pri otrocih.
Ta dieta vključuje uživanje zelo malo ogljikovih hidratov in zelo veliko maščob, kar vodi do povečane koncentracije ketonov v krvi. Iz nekega razloga lahko ta dieta drastično zmanjša stopnjo napadov pri otrocih, celo pri tistih, kjer različne vrste zdravil niso bile učinkovite.

7.      Kokosovo olje lahko izboljša ravni holesterola v krvi

Kokosovo olje vsebuje zdrave nasičene maščobe.
Nasičene maščobne kisline v kokosovem olju lahko zvišajo »dobri« HDL-holesterol v vašem telesu, lahko pa tudi pomagajo pretvoriti »slabi« LDL-holesterol v manj škodljivo obliko.
Kokosovo olje lahko izboljša tudi druge dejavnike tveganja in tako ščiti pred boleznimi srca.
V neki študiji, kjer je sodelovalo 40 žensk, je kokosovo olje zmanjšalo celokupni in LDL-holesterol, hkrati pa zvišalo HDL-holesterol, v primerjavi s sojinim oljem.

8.      Kokosovo olje lahko zaščiti lase pred poškodbami, navlaži kožo in deluje kot zaščita pred soncem

Kokosovo olje lahko postreže s številnimi lastnostmi, tudi če ga ne zaužijemo.
Mnogi ga uporabljajo v kozmetične namene ter za izboljšanje zdravja in videza svoje kože in las.
Študije na ljudeh s suho kožo kažejo, da lahko kokosovo olje izboljša navlaženost kože in vsebnost lipidov v koži.
Kokosovo olje je lahko tudi zelo protektivno proti poškodbam las. Neka študija je pokazala, da je učinkovito tudi kot zaščita pred soncem – prestreže lahko približno 20 % UV-žarkov.
Uporablja se lahko tudi kot ustna voda, uniči nekatere škodljive bakterije v ustih, izboljša dentalno zdravje in zmanjša slab zadah.

9.      Maščobne kisline v kokosovem olju lahko spodbujajo delovanje možganov pri bolnikih z alzheimerjevo boleznijo

Alzheimerjeva bolezen je najpogostejši vzrok demence po vsem svetu in se pojavljajo prvenstveno pri starejših.
Kaže, da imajo bolniki z alzheimerjevo boleznijo v določenih delih možganov zmanjšano sposobnost za izkoriščanje ogljikovih hidratov za energijo.
Raziskovalci so domnevali, da bi lahko bili ketoni alternativni vir energije za te možganske celice, ki ne delujejo pravilno, in tako zmanjšali simptome alzheimerjeve bolezni.
V študiji iz leta 2006 je uživanje trigliceridov s srednje dolgo verigo vodilo k takojšnjemu izboljšanju delovanja možganov pri bolnikih z blažjimi oblikami alzheimerjeve bolezni.
Druge študije potrjujejo te ugotovitve, potekajo intenzivne raziskave trigliceridov s srednje dolgo verigo kot potencialnega sredstva v zdravljenju alzheimerjeve bolezni.

10.  Kokosovo olje lahko pripomore k izgubi maščobe, zlasti škodljive trebušne maščobe

Zaradi dejstva, da lahko kokosovo olje zmanjša apetit in poveča kurjenje maščob, postane smiselno, da lahko pomaga tudi pri hujšanju.
Kaže, da je kokosovo olje še posebej učinkovito pri zmanjšanju trebušne maščobe, ki se kopiči v trebušni votlini in okrog organov.
To je najbolj nevarna maščoba od vseh in je močno povezana s številnimi kroničnimi boleznimi.
Obseg pasu je enostavno izmeriti in je pomemben pokazatelj za količino maščobe v trebušni votlini.
V študiji, v kateri je sodelovalo 40 žensk z abdominalno debelostjo, je nadomeščanje 30 ml (2 žlici) kokosovega olja na dan za obdobje 12 tednov vodilo do signifikantnega zmanjšanja indeksa telesne mase in obsega pasu.
Naslednja študija pri 20 debelih moških so opazili zmanjšanje obsega pasu za 2,86 cm po 4 tednih uživanja 30 ml (2 žlici) kokosovega olja na dan. Ta številka se ne zdi preveč impresivna, a je treba upoštevati, da ti ljudje niso bili telesno dejavni in niso bili na redukcijski dieti. Signifikantno količino trebušne maščobe so izgubili preprosto z dodajanjem kokosovega olja svoji prehrani.


Biocyte KOKOSOVO OLJE, 30 kapsul

Kurkuma – izjemna začimbna rastlina

Kurkuma je ena od najbolj znanih začimb na svetu. Popravi lahko okus skoraj vsake jedi, le majhna količina pa je potrebna, da naredi vaše telo bolj zdravo.

Kurkuma zavzema visoko mesto v tradicionalni ayurvedski medicini kot »čistilec telesa«, lastnost »zdravilna« pa dolguje svoji aktivni sestavini, ki se imenuje kurkumin. Delovanje kurkumina so proučevali v več kot 5600 biomedicinskih raziskavah. Zahvaljujoč kurkuminu je kurkuma zaslovela v dražavah Daljnega Vzhoda, predvsem v Indiji in na Kitajskem, kjer jo tradicionalno široko uporabljajo v prehrani, kozmetiki ter ayurvedski, kitajski in tibetanski medicini.
Kurkuma (angl. turmeric, lat. Curcuma longa) je začimbna rastlina iz družine ingverja, gojijo jo v Indoneziji, na Kitajskem, v Indiji in drugih tropskih predelih. Sveža je aromatičnega, pekočega, blago grenkega in smolnatega okusa, posušena pa razvije aromo pomaranče in ingverja in je pekočega, grenkega in mošusnega okusa. Mnogim jedem curryja daje značilno rumeno barvo in spodbuja prebavo. Če na deklaraciji živila med sestavinami najdete E100, ne skrbite – to je oznaka na naravno rumeno barvilo kurkumin.
Kurkuma pozitivno vpliva na organizem, izboljšuje delovanje možganov in srca, poleg tega je močan zaviralec rakastih celic. Znana je po zelo močnih antioksidativnih, protivnetnih in antibakterijskih lastnostih. Po kliničnih raziskavah lahko pomaga pri zdravljenju raka prostate, dojke, maternice, debelega črevesa, jeter, pljuč, kože in predrakastih stanj kože. Izboljša delovanje imunskega sistema, saj ščiti imunske celice pred njihovimi lastnimi strupi (prooksidanti), ki se uporabljajo za ubijanje rakastih celic.

Primerjava stopnje rakastih obolenj v Indiji, kjer kurkumo zelo pogosto, skoraj vsak dan uporabljajo v prehrani, s stopnjo rakastih obolenj v ZDA:
PRIMERJAVA STOPNJE OBOLEVNOSTI ZA RAKOM
V INDIJI IN ZDA

Indija
ZDA

Moški
Ženske
Moški
Ženske
Stopnja obolevnosti
(razen kožnega raka)

99

104

361

283
Pljuča
9
2
59
34
Črevo /rektum
5
3
41
31
Dojka
-
19
-
91
Jajčniki
-
5
-
11
Maternična sluznica
-
2
-
16
Prostata
5
-
104
-
Jetra
2
2
4
2
Sečni mehur
3
1
23
5
Ledvice
1
0,5
11
6
Statistika se nanaša na populacijo 100 000 oseb
Vir: GLOBOCAN 2000 Cancer Incidence mortality and prevalence worldwide, Lyon, France, IARC press 2001

Glede na opravljene raziskave ima kurkuma številne koristne učinke:
·         Antikancerogena lastnost: zaustavi lahko rast različnih vrst raka, saj zavira delovanje encima, ki tumorskemu tkivu omogoča, da se v telesu deli in živi.
·         Krepi imunski sistem, zmanjšuje neželene učinke zdravil za kemoterapijo.
·         Antioksidantne, antimikrobne, antivirusne in protivnetne lastnosti.
·         Zaradi močnega protivnetnega delovanja preprečuje avtoimune bolezni in pripomore k njihovemu zdravljenju, npr. Chronova bolezen, Parkinsonova bolezen, ulcerozni kolitis, razdražeo črevo, lupus, revmatoidni artritis; zmanjšuje vnetje sluznice grla, pljuč, želodca i črevesa, srbenje in vnetja, ki spremljajo hemeroide in analne fisure, krepi živčni sistem, koristen za preprečevanje Alzheimerjeve bolezni.
·         Daje koži sijaj, obnavlja kožo in pospešuje celjenje ran, pomaga pri razičnih kožnih boleznih, kot so akne, ekcem, dermatitis in psoriaza.
·         Spodbuja prebavo, vpliva na zmanjšanje plinov, iz spodnjega dela prebavnega sistema izloča toksine.
·         Pomaga pri vseh vrstah alergije, saj znižuje zvišane ravni histamina.
·         Vpliva na vnetje sklepov, pomaga pri osteoartritisu.
·         Deluje kot analgetik, zmanjšuje in lajša bolečino.
·         Znižuje raven sladkorja v krvi, pomaga pri sladkorni bolezni in pri zdravljenju konjunktivitisa.
·         Spodbuja tvorbo in izločanje žolča, s čimer izboljša sposobnost telesa za presnovo maščob, uravnava delovanje žolčnika in deluje preventivno na razvoj žolčnih kamnov.
·         Zmanjšuje povečane jetrne kanale, lahko pomaga pri boleznih jeter, hepatitisu, cirozi in zlatenici.
·         Vpliva na izločanje toksinov iz telesa, izboljša prekrvitev in spodbuja naravno hujšanje.
·         Pomaga pri menstrualnih krčih in negativnih simptomih PMS-a, znana je tudi po odličnem vzpostavljanju hormonskega ravnovesja pri ženskah.
·         Znižuje raven LDL- in zvišuje raven HDL-holesterola ter ščiti pred zamašitvijo arterij, nastankom ateroskleroze, srčno žilnih obolenj, kapjo in infarktom.
·         Preprečuje tvorbo krvnih strdkov, zato je pomembna za vse krvne skupine, predvsem pa za krvno skupino A, ki ima gostejšo kri in je bolj nagnjena k tvorbi krvnih strdkov.
Kurkumo je težko kupiti svežo zunaj področja izvira, glavni pridelovalci kurkume so Indija, Kitajska in Indonezija. Kurkuma v prahu je na voljo vse leto in je intenzivno rumeno oranžne barve. Kurkumo v prahu je dobro hraniti v temnih steklenih posodicah, saj z izpostavljanjem neposredni svetlobi kurkuma izgubi svojo barvo in ostrino.

Biocyte CURCUMINx185 - Mikroinkapsulirani kurkumin za izboljšano absorpcijo in 185x večjo biorazpoložljivost od naravnega kurkumina